slogan


Aktualności

Goście z 6 krajów w IV LO

logo

W dniach 18-25.03. 2017r. uczniowie IV LO w Szczecinie gościli uczniów z sześciu krajów Unii Europejskiej. Wizyta odbyła się w ramach projektu Erasmus+ EMBRACE.

3

W sobotę, z gorącego półwyspu Iberyjskiego przybyły delegacje z Hiszpanii oraz Portugalii. Nie zabrakło też grupy pochodzącej z ojczyzny pizzy. Zaś z kraju południowych Słowian przybyła reprezentacja Chorwacji. Z zimnej północy dotarli Finowie. Goście przybyli też ze Zjednoczonego Królestwa. Niestety Włochom przyszło podróżować dłużej z powodu kaprysów Etny, której erupcja spowodowała paraliż linii lotniczych. W niedzielę jednak wszyscy byli już na miejscu, by spędzić cudowne chwile z kolegami z naszej szkoły. Jedyną przeszkodą była polska kapryśna pogoda. 

17430726 1444113722328675 1481001662 o 1

Poniedziałek okazał się bardzo „apetyczny”, gdyż mieliśmy okazję spróbować typowych potraw z każdego kraju. Stoły aż uginały się od pyszności takich jak, włoskie sery czy fińskie pasztety z renifera i hiszpańskie oliwki. Ciekawi tylko fakt, że na polskim stole znalazły się typowe (?) dla naszego kraju owoce – mandarynki ;). W programie nie zabrakło takich atrakcji jak zwiedzanie szkoły, czy integracja na wesoło. Odbył się też quiz o demokracji, z zastosowaniem iPadów oraz nauka poloneza. 

1

Wtorek zaś, od samego rana prezentował się muzycznie, bowiem ,,śpiewać każdy, może jeden lepiej, drugi trochę gorzej”. Uczniowie napisali piosenkę pt.,, In their shoes”, związaną z tematem migracji. Następnie, wraz z nauczycielami, w restauracji raczyli się prawdziwe polskimi daniami. Odwiedzili też fabrykę - manufakturę najlepszych słodyczy, gdzie każdy mógł zrobić własnego lizaka. Zwieńczeniem dnia była wycieczka do ,,Podziemnego Szczecina”, gdzie poznaliśmy historię naszego miasta. 

2

W środę uczniowie ,,przenieśli się” do Oxfordu, by brać udział w debacie dotyczącej migracji. Temat, nikomu nie był obojętny. Dyskusja w języku angielskim odbywała się w atmosferze napięcia, ścierały się bowiem różnorakie światopoglądy. Uczestnicy mieli szansę stanąć po obu stronach - jako ,,imigranci” oraz ,,lokalni mieszkańcy”. Przedstawienie, napisane i wyreżyserowane przez naszą koleżankę Gabi wzbogaciły występy naszych gości - zabawny taniec fiński, piosenka portugalska zaśpiewana przez uczennice i nauczycielki z tego kraju, objaśnienie gestów w wykonaniu Włochów, chorwacki korowód itd. Ostatnią aktywnością było zaś wspólne wykonanie banerów o tematyce, jaką porusza nasz projekt EMBRACE. Była to jedna z niewielu okazji by malować legalne graffiti. Zaskoczeniem okazał się przyjazd ekipy telewizyjnej, która sfilmowała to wydarzenie i przeprowadziła wywiady z wykonawcami banerów. Wieczorem można było zobaczyć relację z przebiegu projektu w wieczornych kronikach TVP. 

Czwartek, jako ostatni pełny dzień prezentował się iście artystycznie, uczniowie wykonali bowiem pamiętnik wizyty w formie plakatów, przy użyciu różnych technik, często niezwykle wyrafinowanych. Nauczyciele mieli też okazję posłuchać wystąpienia artystycznego swoich uczniów wykonujących piosenkę ,,In their shoes”. Goście zostali miło zaskoczeni upominkami od Związku Uczniowskiego IV LO.

Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Nadszedł piątek - dzień pożegnania gości. Nie jedna łezka zakręciła się w oku. Na szczęście to nie ostatni taki projekt, bowiem wkrótce znów się spotkamy. Do zobaczenia na słonecznej Sycylii! Addio !

Piotr Tyszkiewicz