slogan


Aktualności

Projekt o kulturze

logo

Projekt Erasmus+  „Wszyscy jesteśmy obywatelami świata, nasza kultura określa naszą tożsamość”, który realizowany jest w IV Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa wraz ze szkołami z Włoch (Toskania) i Turcji (Stambuł) rozpoczął się w 2016 roku i będzie trwał do końca sierpnia 2018.
Do środy gościliśmy grupę uczniów z tych dwóch południowych krajów, którzy przyjechali wraz z nauczycielami, aby spędzić z polskimi uczniami prawie cały tydzień. To już drugie spotkanie. Pierwsze miało miejsce w Toskanii jesienią 2016r.
W programie pobytu znalazły się zajęcia integracyjne, np. międzynarodowy lunch. Wtedy na stołach w IV LO zagościły smakołyki przywiezione przez gości z ich krajów. Była to okazja by skosztować między innymi turecką baklavę i daktyle, włoskie ciasteczka, sery i wędliny, a także polskie pierogi i sernik.
Najważniejsza jednak była sesja zdjęciowa na starym mieście, zatytułowana „Kostiumy i architektura”. Dziewczęta i chłopcy z trzech krajów, odziani w pozytywistyczne stroje wykonane przez uczennice IV LO, pozowali do zdjęć na tle fontanny i pomnika Flory przy placu Orła Białego, w otoczeniu Bazyliki św. Jakuba oraz Zamku Książąt Pomorskich.
Nasz projekt pozwala uczniom lepiej poznać kulturę krajów swoich kolegów, uczy tolerancji i szacunku dla odmiennych kultur, pozwala burzyć stereotypy, ale także ułatwia naukę języków obcych.

29052017

Elżbieta Łuczak