Czwórka na Sycylii - z Programem Erasmus+

logo
W październiku 2017r., jako delegacja IV LO im. B. Prusa, udaliśmy się na spotkanie w ramach projektu Erasmus+ EMBRACE do Mesyny – pięknego miasta na Sycylii.
Oprócz niezwykle absorbujących zadań, związanych z projektem mieliśmy okazję zwiedzić kilka ciekawych miejsc. Poznaliśmy historię miasta, a szczególnie dowiedzieliśmy się o niszczącym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło Mesynę w 1908r.Po tym tragicznym wydarzeniu miasto wzniesiono od podstaw. Mieliśmy okazję odwiedzić Taorminę - dziewiętnastowieczną perłę wschodniej Sycylii, tłumnie odwiedzana przez turystów - z jej słynnym grecko-rzymskim amfiteatrem i klimatycznymi wąskimi uliczkami. Podziwialiśmy spektakularne widoki na Morze Jońskie , nad którym górują wierzchołki gór. Byliśmy w miejscu, gdzie Morze Jońskie styka się z Morzem Tyrreńskim- Capo Peloro. Spacerowaliśmy nad słonym jeziorem Lago di Ganzirri. Odwiedziliśmy muzeum ludowych instrumentów muzycznych, położone wysoko w górach. Widzieliśmy także największy wulkan w Europie- Etnę.
Sycylia2
Nasze uczennice mieszkały u rodzin włoskich, dzięki czemu mogły poznać codzienne życie na Sycylii. Mogły potrenować język angielski, ale też porozumiewały się w języku włoskim. Miały okazję posmakować włoskich przysmaków. Znamienne jest to, że zawarły przyjaźnie nie tylko z koleżankami z Włoch, ale i uczniami z Portugalii, Hiszpanii, Anglii, Finlandii i Chorwacji , którzy także przybyli na Sycylię w ramach projektu. Połączyło ich wszystkich Drzewko praw człowieka, jakie wspólnie wykonali. Następnie znalazło ono swoje miejsce w patio na terenie włoskiej szkoły. Na liściach tego drzewa uczniowie umieścili cytaty z Uniwersalnej Deklaracji Praw Człowieka.
Wspaniałe przyjaźnie, radość z poznawania nowych miejsc i odmiennych kultur złożyły się na cudowne wspomnienia. Przygoda z Erasmusem+ trwa nadal. W lutym jedziemy do Hiszpanii….
Sycylia1

Elżbieta Łuczak