Tydzień w Toskanii z Erasmusem+

logo

W dniach 04.04 - 11.04 razem z grupą uczniów oraz nauczycieli odbył się kolejny etap wymiany pomiędzy trzema państwami. W projekt Erasmusa+ „Wszyscy jesteśmy obywatelami świata, nasza kultura wyznacza naszą tożsamość” zaangażowane są Włochy, Turcja i Polska.

tolerance włochy

W środę 04.04 wraz z moimi znajomymi z IV LO i dwiema nauczycielkami wyruszyłam do Włoch. Podróż zaczęła się wcześnie rano o 8:30, spod szkoły wyruszyliśmy do Berlina na lotnisko, a potem szybko przelecieliśmy samolotem do Włoch. Z naszymi włoskimi rodzinami spotkaliśmy się na peronie kolejowym w miasteczku o nazwie Fuececchio. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci            i w związku z późną porą rozeszliśmy się do domów.

Rodzina, która mnie przyjmowała okazała się na prawdę sympatyczna. Moja włoska gospodyni i koleżanka - Soukaina miała 15 lat i chodziła do szkoły, w której uczą projektowania modnych ubrań. Souk ( bo tak do niej mówiłam ) bardzo dobrze rozmawiała po angielsku i z tego powodu nie czułam się nieswojo u niej w domu.

muzeum

Codziennie wraz z Souk wstawałyśmy wcześnie rano, aby zjeść ze wszystkimi znajomymi z wymiany wspólne śniadanie na mieście. Wracając do mojego włoskiego domu kupowałyśmy z Souk pizzę . Wspominać na pewno też będę niesamowity smak świeżych pomarańczy.

Przez cały pobyt bardzo dobrze się bawiłam, ale i poznałam wiele nowych miejsc i włoskich zwyczajów. Odwiedziliśmy aż cztery miasta w tym Livorno, które podobało mi się najbardziej. Było to miasto nad morzem, które było charakterystyczne ze względu na duże i liczne porty. Podobał mi się moment, w którym spacerowaliśmy blisko wody, w tle słyszeliśmy muzykę, a dzieci puszczały bańki mydlane. Byliśmy też w malowniczej Florencji (w tym Katedrę), historycznej Lucce (zwiedziliśmy muzeum Giacomo Pucciniego) oraz w Pizie.

Poza zwiedzaniem i poznawaniem historii oraz kultury Włoch wraz z włoskimi kolegami wykonaliśmy mural dotyczący tolerancji, integracji i przyjaźni.

Miłym momentem było też spotkanie nas wszystkich na wsi w domku u Rebecci, gdzie graliśmy w bilard.

Cały ten tydzień spędziłam ze wspaniałymi osobami. Poznałam nie tylko ludzi z Włoch ale też z mojej szkoły. Nasza grupa bardzo się zintegrowała i mam nadzieję że będziemy wszyscy utrzymywać kontakt. Z Soukainą od początku umawiałyśmy się ze kiedyś odwiedzi Polskę i pokażę jej moje miasto, więc nie mogę się doczekać kiedy w końcu do mnie przyjedzie.

Julia Musz

Link do artykułu we włoskiej o naszej wizycie w Italii:

florencja