Czwórkowicze w krainie śniegu i Muminków

“Nic innego nie sprawia, że ziemia wydaje się bardziej rozległa niż przyjaciele w oddali; to oni stanowią współrzędne ” Henry David Thoreau.

Fin 5

EMBRACE to projekt Erasmus+ w którym oprócz naszego liceum biorą udział Finlandia, Portugalia, Italia, Anglia, Chorwacja i Hiszpania. Młodzież z tych krajów oraz dwoje uczniów z naszej Czwórki wzięło udział w spotkaniu, które odbyło się w Kiiminki (Finlandia) w styczniu 2019r.
Podczas pobytu, który miał na celu poznanie kultury Finlandii, ale także zbliżenie się innych kultur Europy mogliśmy doświadczyć wielu ciekawych przeżyć. Wśród nich znalazły się zimowe sporty, zimowy piknik, międzynarodowy lunch, życie za Kołem Podbiegunowym przedstawione w muzeum Arktikum, Święty Mikołaj w swojej uroczej wiosce itd. W szkole miały miejsce prezentacje uczniów związane z zadaniem “Media monitoring”, Europejski Parlament Młodzieży (dyskutowaliśmy o prawach człowieka), egzamin elektroniczny i system edukacyjny w Finlandii. Pożegnalne party (w ciągu godziny nauczyliśmy się grać na ukulele i cytrze), sauna i rolowanie na śniegu, a ponad wszystko wspaniali nowi przyjaciele.

Fin 6

Ciekawostki:
* lekcja w szkole trwa 75 minut
* uczniowie chodzą po szkole w skarpetkach
* lunch w szkole jest bezpłatny dla wszystkich uczniów
* uczniowie nie płacą za podręczniki
* młodzież rzadko korzysta z długopisu, a często z tabletów
*renifery hodowane są na farmach, a ich mięso jest chude i smaczne
*temperatura spada w styczniu do -30 stopni Celsjusza, czego doświadczyliśmy.

Fin 1