Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Portugalii.

Już po raz ostatni przedstawiciele naszej szkoły spotkali się z rówieśnikami przy realizacji projektu Erasmus+ Embrace. Po wizytach w Birmingham, Osijeku, Murcji, Mesynie oraz Kiiminki, tym razem pojechaliśmy do Macedo de Cavaleiros - pięknej miejscowości leżącej w północno-wschodniej Portugalii.
portug1

Przez cały tydzień uczniowie wspólnie realizowali zadania związane z przedsięwzięciem, zwiedzali, poznawali ciekawych ludzi i - co chyba najważniejsze - nawiązywali wspaniałe znajomości. Efektem ich pracy są projekty murali poświęconych prawom człowieka oraz ciekawe wnioski, które zostały zaprezentowane w trakcie debaty nad kwestiami patriotyzmu i nacjonalizmu.
portug2
Organizatorzy, czyli Agrupamento de Escolas de Macedo de Cavaleiros, zadbali także o to, byśmy zapoznali się ze wspaniałymi miejscami: zwiedzaliśmy Porto, odwiedziliśmy wytwórnię sera w miasteczku Travanca, na statku przemierzającym kanion rzeki Douro podziwialiśmy uroki miejscowej fauny i flory, zwiedzaliśmy miasto Miranda do Douro oraz pływaliśmy kajakami po rzece Azibo. Niezwykłą atrakcją było spotkanie z Caretos - dziwnymi psotnymi postaciami, które podczas karnawału szaleją na ulicach miasteczek w kolorowych wełnianych kostiumach. Jeszcze większą niespodzianką był dla nas wojowniczy taniec „pauliteiros”, specjalnie nam zaprezentowany nam na rynku tego urokliwego miasteczka. W ratuszu przyjął nas burmistrz, który nie tylko zapoznał nas z lokalną historią i tradycją, ale także pozwolił nam założyć tradycyjny strój urzędowy i uwiecznić się na zdjęciach.
portug3
Ten niezwykły pobyt w dalekiej Portugalii, który wymógł od wszystkich uczestników konieczność komunikowania się w języku angielskim, był bezcennym dla nas doświadczeniem.

Magdalena Łysakowska