I`m safe at school

Ostatnio miałam okazję brać udział w wymianie uczniów z projektu Erasmus+ „I`m safe at school”. Spotkanie odbywało się w Crewe i realizowaliśmy na nim zadania projektu. Mieszkaliśmy u brytyjskich rodzin, co umożliwiło nam poznanie Anglii od nieco innej strony niż podczas zwyczajnego zwiedzania. Uczestniczyliśmy w codziennym życiu naszych gospodarzy, mieliśmy okazję rozmawiać z nimi o podobieństwach i różnicach między naszymi krajami i lepiej poznać ich kulturę.

1

Codziennie braliśmy udział w zajęciach wspólnie z uczniami z Włoch, Grecji, Rumuni i Turcji, na których omawialiśmy temat projektu, a także przedstawialiśmy prezentacje o naszych krajach, kulturze, tradycjach. Odgrywaliśmy też improwizowane scenki o przemocy w szkole, podczas których każdy mógł zmienić bieg historii, co dobrze obrazowało, że nie można być obojętnym na przemoc i nękanie, a każdy z nas może pomóc gnębionej osobie i może nawet odmienić jej życie. Mieliśmy też okazję pójść na lekcje i zobaczyć jak wyglądają one w tej szkole, było to ciekawe doświadczenie. Zarówno zajęcia, jak i sama szkoła, zrobiła znacznie większe wrażenie niż szkoły u nas w Polsce. Była bardzo nowoczesna, zaprojektowana z dbałością o szczegóły, dawała uczniom możliwość realizowania się w wielu pasjach, a dobrze wyposażone pracownie pomagały im przygotować się do wybranego zawodu.

3

Oprócz zajęć, mieliśmy też wycieczki do Liverpoolu i Nantwich, a także trochę czasu wolnego, który spędziliśmy z uczniami z projektu. Szybko nawiązaliśmy dobry kontakt i staliśmy się zgraną grupą, która wspólnie dobrze się bawiła realizując projekt. Wyjazd był też świetną okazją, aby poćwiczyć swój angielski - na każdym kroku rozmawialiśmy w tym języku.
Myślę, że śmiało mogę polecić udział w tego typu projektach. Jest to wspaniałe doświadczenie i okazja, aby poznać ciekawych ludzi z całego świata i ich kultury. Wyjazdy z Erasmusa+ dają też możliwość zobaczenia nowych miejsc, zwiedzania oraz poznania z bliska codziennego życia w innych krajach. Cieszę się, że mogłam brać udział w tym projekcie, spędziłam fajnie czas, a ten wyjazd na pewno pozostanie w mojej pamięci na długo.

4