slogan


Aktualności

Czwórka w greckim raju (Kreta)

W dniach 29.09 – 6.10.2019r.  miałyśmy okazje brać udział w spotkaniu uczniów z Polski, Grecji, Włoch, Anglii, Rumunii i Turcji w projekcie  Erasmus+ „I'm  safe at school”, które odbyło się w Heraklionie - jednym z największych miast na Krecie.

IMG-20191002-WA0029 1

Podczas wyjazdu uczestniczyliśmy w  różnych ciekawych aktywnościach. Główną z nich było nagranie krótkiego spotu poświęconego walce z przemocą rówieśniczą, w którym każdy miał okazję wziąć udział. Najpierw w szkole przygotowaliśmy szczegółowy scenariusz, a po kilku próbach rozpoczęliśmy nagrywanie. Ważna była dla nas  integracja . W każdej wolnej chwili wymienialiśmy się doświadczeniami, opowiadaliśmy sobie nawzajem o naszych krajach oraz ich tradycjach . Organizowaliśmy wspólne wieczorne kolacje, podczas których mieliśmy okazję spróbować greckich potraw takich jak souvlaki, gyros czy kozina. Nie zabrakło też wspólnych spacerów i zajęć na plaży. Wielu z nas poznało też osoby bliskie greckich rodzin, które nas gościły. Pod koniec naszej przygody wspólnie zasadziliśmy drzewo oliwne, które będzie przypominało o tym owocnym, pełnym wrażeń, wspólnie spędzonym czasie.

IMG-20191001-WA0046

Odwiedziliśmy też mnóstwo pięknych miejsc. Jednym z pierwszych była jaskinia Dikte, znana również jako jaskinia Psychro- miejsce narodzin Zeusa. Aby się do niej dostać, musieliśmy wspiąć się na wysoką górę, z której mogliśmy podziwiać piękne widoki. Odwiedziliśmy Knossos, gdzie zobaczyliśmy piękne zabytki kultury minojskiej, o której dowiedzieliśmy się wiele od przewodniczki. Artefakty tej kultury mogliśmy zobaczyć również w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie. Nie ominęła nas również możliwość obejrzenia przepięknych dzieł El Greco.

Biorąc dział w projekcie można zobaczyć, jak wygląda życie rodziny w innej części świata, poznać ich kulturę, sposób życia, podejście do ludzi i ich codzienne zwyczaje. Przez cały tydzień miałyśmy okazję uczestniczyć w życiu greckich rodzin i poczuć się trochę jak ich krewni. Na początku byłyśmy lekko zestresowane, ale szybko to minęło. Zostałyśmy bardzo serdecznie przywitane przez wszystkich członków rodziny. Ludzie w Grecji są niesamowicie życzliwi. Codziennie rano, gdy wychodziłyśmy z naszymi koleżankami  z domów, sąsiedzi krzyczeli "Dzień dobry" i często też życzyli nam miłego dnia. 

IMG 20190930 154239 resized 20191009 095545074

Dzięki projektowi "Erasmus+" przekonałyśmy się, że ludzie w innych krajach mogą być bardziej życzliwi i wzajemnie inaczej się traktować. Grecy, z tego co zauważyłyśmy, są też bardzo rodzinni. Uwielbiają spędzać razem czas chodząc do kina lub siedząc i gawędząc na tarasie. Przede wszystkim kochają jeść, siedząc razem przy stole zastawionym dużą ilością jedzenia. Podczas tej wizyty miałyśmy okazję zasiąść z rodzinami, które nas gościły i tak zwyczajnie, cieszyć się chwilą we wspólnym gronie.

Uważamy, że naprawdę warto poświęcić swój czas na ten projekt. Uczestnicząc w nim można przeżyć niesamowitą przygodę, poznać nowych ludzi, kulturę i czasem nawet zyskać przyjaźnie na całe życie.

Szczęśliwe uczestniczki

 IMG-20190929-WA0007