Zabawa tkwi w… poszukiwaniu słynnej ceramicznej figurki ukrytej w cieście!

Polubiliśmy już walentynki i Haloween, pochodzące z innych krajów, może więc i polubimy francuską tradycję wypiekania „La Galette des Rois" z okazji święta Épiphanie? Épiphanie to dzień, na który czeka się we Francji długo i niecierpliwie!

fran21

W poniedziałek 6 stycznia 2020 r. uczniowie klasy francuskojęzycznej z naszej szkoły uczestniczyli we francuskim święcie Épiphanie organizowanym przez Stowarzyszenie Alliance Française w Szczecinie. Młodzi romaniści spotkali się z panią Sandrą Niecko, nauczycielką języka francuskiego, która opowiedziała o tradycjach i zwyczajach związanych z tym wydarzeniem. Uczestnicy rozwiązywali zadania, oglądali prezentacje, śpiewali piosenkę „Les Rois Mages". Jednak głównym punktem spotkania była degustacja ciasta „La Galette des Rois". W środku tej francuskiej pyszności chowa się „la fève", co dosłownie oznacza „ziarno bobu". Jest to mała porcelanowa figurka, która przedstawia postacie królów bądź zwierzęta. Osoba, która trafi „la fève" zostaje królem wieczoru i zakłada koronę z papieru. A pomyślność ma zapewnioną przez cały rok!

fran22

fran23

Najbardziej emocjonującym momentem wydarzenia była chwila, w której czekano na to, komu trafi się ta słynna ceramiczna figurka ukryta w cieście! I tym sposobem królową wieczoru została: Nikola Wieraszka z klasy III C. Serdecznie gratulujemy!

fran24