2 luty 2020

W niedzielę, 2 lutego 2020 w dniu Ofiarowania Pańskiego uczniowie IV LO zaprezentowali swoje zdolności wokalne i instrumentalne przed społecznością parafii pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. św. Kingi. W repertuarze pojawiły się utwory śpiewane i grane, zarówno kolędy jak i te, które pomimo iż nimi nie są, to i tak zawierają w swojej treści wiele tajemnic związanych z Bożym Narodzeniem.

S P2021814

Pierwszy utwór wykonała Gabriela Wojciechowska z klasy I B. Zaśpiewała piosenkę I dreamed a dream z musicalu Nędznicy, opowiadającą o czasie spełnionych i niespełnionych marzeń. Z kolei, Sebastian Dąbkowski z klasy III D zaprezentował licznie zgromadzonej publice pastorałkę pt. Północ już była.

S P2021821

Pastorałkę, która pojawiła się śpiewnikach pod koniec osiemnastego wieku i przedstawia w żartobliwy sposób reakcje pasterzy na pojawienie się niezrozumiałych zjawisk. Kolejny występ należał do Alicji Pieróg z klasy I AG która wykonała utwór pt. Kolęda warszawska. Autorem tej kolędy jest Stanisław Baliński, który napisał ją, będąc na emigracji w okresie II Wojny Światowej. Dzieło miało być wyrazem ogromnej tęsknoty za miastem, do którego autor miał już nigdy nie wrócić.

S P2021823

Polską wersję amerykańskiej piosenki bożonarodzeniowej pt. Mary, did you know? zaśpiewała Martyna Lewandowska z klasy II C, a na gitarze zagrała Amelia Cel z klasy II A. Opowiada ona o doświadczeniu Maryi, która poczyna i rodzi niezwykłe Dziecię. Amelka zagrała dodatkowo melodię włoskiego gitarzysty i kompozytora Fernando Carulliego.

S P2021825

Karolina Rupińska z klasy II A zaśpiewała i zagrała piosenkę Ani Wyszkoni pt. Wiem, że jesteś tam, która brzmi jak swoista modlitwa do Boga. Wojtek Mizgalski z I B zagrał na keyboardzie River flows in you, a Artur Mierzlikin zagrał na gitarze klasycznej kolędę Gdy śliczna Panna i Wśród nocnej ciszy.

S P2021833

Jako ostatni wystąpił ponownie Sebastian Dąbkowski podobnie jak wcześniej śpiewając a capella kolędę Oj, Maluśki, Maluśki
Na zakończenie, wszyscy zgromadzeni wraz z występującymi zaśpiewali królową polskich kolęd czyli Bóg się rodzi.

Robert K.

S P2021838