slogan


Aktualności

U stóp Etny z Erasmusem+

W dniach 09 – 15.12.2019r.mieliśmy okazję brać udział w spotkaniu uczniów z Polski, Grecji, Włoch, Anglii, Rumunii i Turcji w projekcie Erasmus+ „I'm safe at school”, które odbyło się w Barcellonie Pozzo di Gotto - jednym z urokliwych miasteczek na Sycylii.

IMG-20191213-WA0055

Podczas wyjazdu uczestniczyliśmy w różnych niezwykle interesujących wydarzeniach. Głównym z nich było wykonanie plakatów poświęconych walce z przemocą rówieśniczą. Wzięliśmy udziału w licznych konferencjach nt. tego jak sztuka, solidarność czy medytacja mogą pomóc w rozwiązaniu narastających problemów społecznych zwłaszcza dot. wszechobecnej niestety nienawiści. Najpierw w szkole wysłuchaliśmy wykładów miejscowych działaczy i artystów, a później rozpoczęliśmy tworzenie prac plastycznych. Bardzo ważna była dla nas integracja i dobra zabawa, której nigdy nie brakowało. W każdej chwili mieliśmy okazję poznawać inne tradycje i kultury, podszkolić znajomość języków obcych, wymienić doświadczenia, czy do po prostu poznać nowych wspaniałych ludzi i przyjaciół.
Często jadaliśmy razem kolacje, podczas których kosztowaliśmy włoskie potrawy narodowe, które cechowała mnogość, cudowny smak i sytość. Na stole pojawiły się zatem danie takie jak pizza, makarony, cannioli, ravioli czy też owoce morza. Nie zabrakło też zwiedzania malowniczo położonych sycylijskich miasteczek takich jak np. Taormina, Savoca, w której kręcono jedną ze scen ,,Ojca Chrzestnego’’ oraz Milazzo z przepiękną promenadą i zamkiem. Zżyliśmy się także z naszymi rodzinami goszczącymi i uczestnikami wycieczki. Na rowerach zajeżdżaliśmy do lokalnych szkół, ażeby przekazać ich uczniom informację odnośnie wykonanej przez nas pracy.

Odwiedziliśmy wiele niezapomnianych i zapierających dech w piersiach miejsc. Byliśmy m.in. w Taorminie w której znajduje się jeden z najważniejszych zabytków Sycylii - dobrze zachowany teatr grecki zbudowany w III wieku p.n.e. przez kolonistów z Naxos. Ten antyczny teatr jest drugim co do wielkości teatrem klasycznym na wyspie, po tym znajdującym się w Syrakuzach . Ze szczytu wzniesienia na którym się on znajdował rozpościerał się cudowny widok na panoramę miasta i turkusowe morze. 

W Milazzo podziwialiśmy historyczne centrum miasta, zamek oraz prześliczny kościół z fasadą na której dostrzec można precyzyjnie wyrzeźbione anioły w niecodziennych pozach. W Savoce z kolei odwiedziliśmy słynną kafejkę znaną z filmu ,,Ojciec Chrzestny” i mieliśmy okazję podróżować autokarem po bardzo stromych i krętych trasach rozciągniętych na górskich szlakach i dających możliwość podziwiania sycylijskiej natury.

image0 2

Udział w projekcie Erasmus+ daje bardzo dużo. Świetnie łączy on naukę i pracę z dobrą zabawą i turystyką. Przeżyliśmy niezapomniane chwile, poznaliśmy nowych przyjaciół, ich kultury i tradycje, mogliśmy podnieść swój poziom językowy, pomóc w walce z przemocą i nękaniem w szkołach, poznać tamtejszy styl życia i kuchnię. Zostaliśmy przyjęci z wielką życzliwością i gościnnością przez włoskie rodziny, nauczycieli i uczniów. Wszyscy byli bardzo mili i uśmiechnięci. Ostatnie chwile na wyspie były dla nas niezwykle trudne, gdyż ciężko było się rozstać. Staliśmy się jedną, wielką rodziną. Zyskaliśmy nowe doświadczenia, kontakty i mieliśmy szansę odstresować się od natłoku szkolnych obowiązków.

Dzięki projektowi "Erasmus+" przekonaliśmy się, że nie da się zrozumieć Italii bez wejścia w głąb jej duszy, czyli Sycylii, która jest kluczem do wszystkiego. Ta parafraza słów J.W. Goethe’go idealnie wpisuje się w naszą wyprawę.

image1
Do tej pory nie możemy wyjść z podziwu i zachwytu nad tym co się wydarzyło. Pełni wdzięczności nauczycielom, organizatorom, włoskim rodzinom i przyjaciołom, ludziom, którzy stoją za sukcesem tego przedsięwzięcia, informujemy, że misja została wykonana.
Z dumą reprezentowaliśmy nasz kraj, miasto, szkołę i samych siebie. Zabraliśmy głos w sprawach o które walczyć warto, ale przede wszystkim dając własny dobry przykład.
Nigdy nie zapomnimy tego wyjazdu. Warto!

Uczestnicy programu Erasmus+
Julia Łubowska, Mateusz Salbert, Robert Kędziora, Patryk Iwanczuk

image4