Erasmus+ Youth Exchange

logo erasmus

Pod okiem naszych nauczycieli, Pani Agnieszki Markiewicz (język angielski) i Pana Krzysztofa Bielińskiego (WOS, historia), my uczniowie: Alicja Bobik, Dominika Charzyńska, Samia Jawad, Klaudia Krzyżańska, Wiktoria Machaj, Piotr Mirowski, Martyna Urbaniak i Mateusz Włodarski spędziliśmy cudowny czas na wymianie uczniowskiej Erasmus+ Youth Exchange „Equality hurts no one” w Zagrzebiu w dniach 19 – 28 października 2021r.

logo

Dzięki niesamowitej szansie wzięcia udziału w tym projekcie, mogliśmy przeżyć dziesięć niezapomnianych dni. Wyruszyliśmy wcześnie rano, aby po dziesięciogodzinnej podróży, wliczając dwa loty samolotem, bus oraz tramwaj, zameldować się w 4-gwiazdkowym hotelu Timeout Heritage w samym sercu Zagrzebia. Wieczorem nastąpiło oficjalne rozpoczęcie projektu wymiany międzynarodowej z obecnymi na miejscu Chorwatami, Serbami i Macedończykami.

Projekt przebiegał według ustalonego planu dnia. Rozpoczynaliśmy wspólnym śniadaniem o 7.30, a o godzinie 8:30, rozpoczynaliśmy warsztaty. Każdego dnia miały miejsce cztery sesje warsztatów, prowadzone przez wybrane pary uczestników z krajów partnerskich, tak, aby każdy miał okazję poprowadzić zajęcia.

20211021 102536

Wszystkie warsztaty rozpoczynały się tak zwanym "energizerem", czyli rozgrzewką ruchową (np. tańczenie belgijki), intelektualną (zabawy pamięciowe i logiczne) lub społeczną (gry pomagające zapamiętać imiona reszty uczestników). Następnie, para prowadząca omawiała przygotowany temat a kolejna część obejmowała różnorodne zadania grupowe, których efekty były potem prezentowane na forum.

Poruszane tematy były dość zróżnicowane i obejmowały najważniejsze problemy dzisiejszego świata. Uczyliśmy się o wartościach Unii Europejskiej, prawach człowieka, edukacji. Omówiliśmy także tematy tabu, dotyczące HIV/AIDS, społeczności LGBTI, mniejszości tj. Romowie, czy dyskryminacji. Razem zastanawialiśmy się, co można uczynić, by podnieść jakość życia tych grup społecznych.

W konsekwencji, warsztaty pozwoliły nam otworzyć się na różne ciekawe i ważne tematy natury społecznej oraz poznać poglądy innych narodowości. Udział w warsztatach prowadzonych przez nas samych, czyli uczestników projektu, był okazją do rozwijania szeregu umiejętności, które będą nam potrzebne w przyszłości. Mogliśmy poćwiczyć umiejętność prezentacji przed większą grupą osób, współpracy w grupie, czy brania udziału w dyskusji.

Po warsztatach był czas, który przeznaczaliśmy na dalszą integrację z innymi uczestnikami i poznanie kultury krajów naszych kolegów. Zorganizowaliśmy na przykład międzynarodowy wieczór, podczas którego każdy kraj zaprezentował najbardziej charakterystyczne dla ich kuchni potrawy, przysmaki i słodkości, które z wielkim apetytem kosztowaliśmy. Mieliśmy również okazję posłuchać naszej ulubionej muzyki, czy porozmawiać na temat trendów panujących wśród młodzieży. Dowiedzieliśmy się z także jakimi problemami zmagają się nasi rówieśnicy z Serbii, Chorwacji i Macedonii Północnej w codziennym życiu.

20211021 163104

Podczas naszego pobytu w Zagrzebiu odwiedziliśmy wiele wspaniałych miejsc wartych zapamiętania. Codzienne spacery pozwoliły nam doświadczyć magicznej atmosfery miasta. Zobaczyliśmy m.in. Katedrę Matki Boskiej, która wygląda zachwycająco, szczególnie podczas zachodu słońca, i przypomina Katedrę Notre Dame, kościół świętego Marka i otaczające go siedziby Rządu Republiki Chorwacji i Trybunału Konstytucyjnego, a także monumentalne gmachy Teatru Narodowego i Archiwum Narodowego oraz wyróżniający się tęczowym dachem budynek Akademii Muzycznej.

Znaleźliśmy również chwile wytchnienia na łonie natury, odwiedzając dwa piękne parki: otwarty już w 1794r. Park Maksimir wraz z Ogrodem Zoologicznym oraz znajdujący się w tzw. Nowym Zagrzebiu Park Bundek z plażą i sztucznym jeziorem.

Wróciliśmy z Chorwacji z bagażem nowych doświadczeń i wachlarzem umiejętności. Dzięki wymianie wyszlifowaliśmy swój angielski, poszerzyliśmy swoje horyzonty, nauczyliśmy się rozmawiać o problemach społecznych, nurtujących współczesne społeczeństwo, a także odwiedziliśmy wiele wspaniałych miejsc i nawiązaliśmy niesamowite przyjaźnie.

20211025 161333

Dlatego, mimo wielu wylanych łez podczas pożegnania i dzielących nas setek kilometrów, ciągle pozostajemy w kontakcie i mamy nadzieję spotkać się w tym samym gronie jeszcze raz...

Zapraszamy na film

Alicja Bobik, Klaudia Krzyżańska, Mateusz Włodarski (3BP)