"Czwórka" w Ankarze

Jak radzić sobie z uzależnieniem od Internetu, mądrze wykorzystując
narzędzia cyfrowe – czyli o wizycie Czwórki w Ankarze

Dnia 06.06.2022r. o godz. 7:30 grupa przedstawicieli naszej szkoły, cztery uczennice: Zuzanna Wójtowicz, Michelle Wenerska z klasy 3A oraz Lena Wieczorek i Olimpia Sitek z klasy 3C wraz z trzema nauczycielami zaangażowanymi w projekt Erasmus+ Responsible Digital Natives, Panią Iwoną Szybowicz, Panią Elżbietą Łuczak oraz Panem Hubertem Możdżeniem, wyruszyła na spotkanie z wielką przygodą. Wizyta w ramach realizacji przez szkołę Projektu Erasmus+ Responsible Digital Natives miała miejsce w stolicy Turcji - Ankarze. Tematyka spotkania dotyczyła uzależnienia od Internetu oraz sposobów radzenia sobie z nim. Główne zajęcia projektowe odbywały się w Sinean Sehit Abdullah Buyuksoy Bilim Ve Sanat Merkezi, szkole gospodarzy. W organizację oraz prowadzenie zajęć zaangażowani byli zarówno wszyscy goście, jak i gospodarze. Najbardziej zapamiętaliśmy te, które prowadziły Bilge Has oraz Derya Ceylan - dwie przemiłe nauczycielki. Wśród uczniów można było poznać także Hiszpanów, Litwinów, Turków, Chorwatów i Łotyszy. Na zajęciach dyskutowaliśmy o problemie uzależnienia od Internetu, omawialiśmy wyniki badań na temat skali uzależnienia, prowadzonych w każdej ze szkół partnerskich oraz o tym, jak możemy spędzić czas poza siecią i czy netlessfobia
jest taka groźna. Dzięki wspólnym zadaniom poznawaliśmy siebie nawzajem i odkryliśmy, że problem uzależnienia od Internetu nie ma granic, a sposoby radzenia sobie z nim mogą być uniwersalne. Poza typową nauką było też miejsce na zabawę, m.in. naukę tureckiego tańca czy też samego języka, a małym urozmaiceniem stała się też nauka Belgijki – spontaniczny pomysł naszych uczennic. Ponadto, w szkole mieliśmy zapewnione smakowite posiłki, które jeszcze bardziej przybliżyły nam turecką kulturę.
Pierwszy dzień całkowicie pochłonęła nam podróż, także nasza przygoda rozpoczęła się dopiero dnia drugiego, tj. 07.06. po zajęciach wybraliśmy się na zwiedzanie miasteczka Beypazari, gdzie podziwialiśmy malowniczo ukształtowany krajobraz, zwiedziliśmy Muzeum Dziedzictwa Narodowego oraz kupiliśmy pamiątki na lokalnym, urokliwym bazarze. Kolejne dni, już w pełni po zajęciach w szkole, poświęciliśmy zwiedzaniu i mieliśmy okazję zobaczyć największy meczet w Ankarze Kocatepe, Anitkabir – mauzoleum poświęcone tureckiemu bohaterowi narodowemu, mężowi stanu, współtwórcy i pierwszemu prezydentowi Republiki Turcji od roku 1923 do śmierci w 1938 roku Mustafie Kemalowi Ataturkowi. Zobaczyliśmy także wiele innych ciekawych miejsc, jak Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Energii, czy też starą dzielnicę Hamamönü, gdzie w lokalnej restauracji smakowaliśmy turecką kawę parzoną na gorącym piasku, turecką herbatę ważoną w samowarze, a do tego przepyszne baklava.

Podczas tych kilku niezwykle aktywnych dni na bieżąco poznawaliśmy kulturę turecką oraz wyjątkową gościnność, a także smakowaliśmy lokalne potrawy i desery. Zajęcia były bardzo interesujące, a młodzież, mimo różniącego nas wieku i pochodzenia, była wspaniała. Każdy z nas na zakończenie otrzymał certyfikat i pocztówkę z adresem mailowym i ciepłymi słowami od tureckich uczniów. Wielu z nich odwiedzi nas w przyszłym roku szkolnym w Polsce, dzięki czemu będziemy mogli przyjąć ich równie ciepło, jak oni nas.