slogan


Aktualności

Erasmus+ Responsible Digital Natives w IVLO

received 1164202624164471

W dniach 3-7.10.2022 gościliśmy w naszej szkole uczestników projektu Erasmus+ Responsible Digital Natives. Pierwszy dzień wizyty zaczęliśmy od oprowadzania uczniów i nauczycieli po naszej szkole. Naszym gościom z Hiszpanii, Turcji, Chorwacji, Litwy i Łotwy, bardzo spodobała się szkoła, byli podekscytowani informacjami o naszym życiu szkolnym, miejscami w których uczniowie przebywają na co dzień. Dało to okazję do podzielenia się różnicami między naszymi a ich lokalnymi placówkami oświatowymi.

EDB 2022001

Następną częścią dnia były zajęcia integracyjne oraz lunch międzynarodowy, aby każdy miał szansę poznać się ze wszystkimi oraz spędzić 3 kolejne dni jak najmilej. Uczniowie zza granicy okazywali duży entuzjazm podczas gier i bardzo chętnie wszyscy współpracowaliśmy, bawiąc się i poznając nawzajem. Podczas lunchu atmosfera była bardzo przyjemna, każdy miał okazję spróbować tradycyjnych dań uczestników jakie przywieźli ze sobą. Były to między innymi sery z Hiszpanii, chleb z Łotwy oraz inne przekąski i słodycze. Nie zabrakło również polskich dań, a wśród nich pierogów i sałatki warzywnej.

EDB 2022016

Wizyty projektowe, to nie tylko zabawa, to również czas na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności. Tematyka spotkania w Szczecinie dotyczyła uzależnienia od mediów społecznościowych oraz sposobów jego zapobiegania przy użyciu dobrych praktyk. Mieliśmy zatem okazję wziąć udział w ciekawym spotkaniu online z Panem Mecenasem Rafałem Malujdą, które dotyczyło tematyki cyberbullingu i wolności wypowiedzi. Następnie odbyły się niebywale interesujące warsztaty ,,Uzależnienie od mediów społecznościowych – powody, skutki, rozwiązania”, które poprowadziła dla nas Pani Beata Cwajda, nasza szkolna pedagog, w towarzystwie Pani Elżbiety Łuczak, nauczycielki języka angielskiego. Dzięki tym warsztatom utwierdziliśmy się, że niezależnie od kraju, każdy z nas doświadcza tych samych problemów, kłopotów czy obaw, związanych z bezpiecznym korzystaniem z mediów społecznościowych.

EDB 2022003

Kolejnym punktem wizyty była wycieczka po Szczecinie. Pokazaliśmy naszym zagranicznymi kolegom i koleżankom oraz nauczycielkom m.in. Muzeum Techniki i Komunikacji, gdzie grupie chłopców spodobało się cofnięcie w czasie i obejrzenie niejeżdżących już po ulicach modeli pojazdów. Dzięki cudownej pogodzie, która nam dopisywała spędziliśmy cudowny czas na Jasnych Błoniach oraz w Parku Kasprowicza. Wszyscy podziwiali piękną nadchodzącą polską jesień. Dziewczyny z Łotwy oraz Hiszpanii zachwycił odnowiony niedawno Teatr Letni, który naprawdę robił niesamowite wrażenie w złotym słońcu na tle kolorowych liści.

EDB 2022007

Po takim spacerze autokar zawiózł nas na Stare Miasto gdzie turyści zakupili sobie pamiątki ze Szczecina. Następnie zwiedziliśmy Wały Chrobrego, a podziwiając panoramę miasta, Odrę, Łasztownię, umililiśmy sobie czas kawą z kawiarni na kółkach. Nie zapomnieliśmy także o pamiątkowych zdjęciach. Ostatnim punktem na mapie Szczecina, była Książnica Pomorska, która największe wrażenie zrobiła na nauczycielkach. Pierwszy dzień okazał się wielkim sukcesem, uczniowie byli zaciekawieni naszym miastem i bardzo podekscytowani, aby poznać dalsze walory życia w Polsce. Bardzo fascynujące było porównywanie naszych kultur i miast, wyszukiwanie podobieństw i zdradzanie ciekawostek i typowych dla mieszkańców informacji. Wszyscy cieszyliśmy się na następny dzień spotkania, szczególnie, że wiedzieliśmy, gdzie się wybieramy. Wyjazd nad morze do Świnoujścia i Międzyzdrojów wprawił nas w doskonały nastrój wyczekiwania na nadmorską przygodę.

EDB 2022009

Podróż minęła bardzo przyjemnie i nieoczekiwanie szybko. W doskonałych humorach zatrzymaliśmy się na pierwszym przystanku - Świnoujście. Wybraliśmy się do historycznego Fortu Gerharda. Poznaliśmy miejsce stacjonowania żołnierzy pruskich, przeszliśmy przez bunkry, zobaczyliśmy inne ciekawe fragmenty fortyfikacji oraz zaprzyjaźniliśmy się z koziołkami które towarzyszą turystom na wybiegu. Dla chłopców fascynujące były stare rodzaje broni, używane niegdyś przez żołnierzy. Kolejnym przystankiem w Świnoujściu, była latarnia morska, na którą, aby wejść, musieliśmy pokonać 320 schodków na szczyt by podziwiać cudowny widok na Morze Bałtyckie. Kolejnym punktem były Miedzyzdroje. Tam spędziliśmy naprawdę świetny czas. Tuż po tradycyjnym obiedzie, który na nas czekał mieliśmy kilka wolnych godzin, aby przejść się po plaży i promenadzie, spędzić wspólnie czas z nowo poznanymi kolegami i koleżankami oraz nawdychać się zdrowego nadmorskiego powietrza. Po spacerze nastał czas kupowania ostatnich pamiątek oraz powrót do domu. Droga powrotna nie byłą nudna. Mimo całodniowego zmęczenia każdy chciał się podzielić swoimi odczuciami na temat spędzonego dnia. Pogoda tego dnia naprawdę była piękna więc nie dało się odczuć, że jest październik i zbliża się jesień. Tak zakończyliśmy dzień drugi, który podobał się najbardziej wszystkim uczestnikom.

EDB 2022008

Kolejny dzień był tak samo wyczekiwany jak i nie chciany zarazem przez każdego. Nadchodził bowiem koniec naszej przygody. Wybraliśmy się do Technoparku, w którym spędziliśmy miło czas podczas prezentacji o nowoczesnej technologii, hasłach i bezpieczeństwie w sieci, przygotowanych i prowadzonych przez Pana Mecenasa Rafała Malujdę oraz przedstawicieli firmy Asseco Data Systems. Na koniec dla uważnych były nagrody za udział w konkursie. Po zajęciach zjedliśmy drugie śniadanie i ruszyliśmy do naszego liceum, aby podsumować naszą wizytę. Ale zanim do tego doszło nie mogło się obyć bez lekcji polskiej kultury. Polska grupa wraz z pomocą starszych koleżanek z klasy 4C oraz nauczyciela wychowania fizycznego, Pana Jerzego Ułasiuka, nauczyła naszych gości Poloneza. Wszystkim sprawiło to ogromną radość, ale nie wiedzieli, że czekał ich jeszcze uwielbiany przez młodzież taniec, Belgijka. Pomimo dość skomplikowanego układu, wszyscy bardzo szybko nauczyli się kroków i udało nam się zatańczyć pełen układ. Nauczycielki bardzo się starały dotrzymać kroku, i świetnie im to wychodziło. Uczniowie byli zachwyceni tańcem i obiecali, że po powrocie ich przyjaciele i rodziny również nauczą się go. To naprawdę cudowne, gdy widzimy jak nasze zwyczaje podbijają serca osób zza granicy.

EDB 2022011

Po krótkim wysiłku oraz przerwie nastąpiła krótka lekcja j. polskiego, poprowadzona przez nasze polonistki, Panią Bożenę Śledziowską, która wraz z uczennicami z klasy 3C poprowadziła lekcję dla zagranicznych uczniów oraz Panią Małgorzatę Osuch, która przygotowała lekcję dla zagranicznych nauczycieli. Nasi goście nauczyli się podstawowych zwrotów, które mimo trudnego języka, jakim bez wątpienia jest język polski, całkiem szybko i bez problemu chwycili. Przy takiej zabawie czas mijał nieubłaganie, aż nadszedł moment podsumowania tej cudownej przygody. Mimo zbliżającego się końca każdemu dopisywał humor. W grupach zawierających przedstawicieli każdego odwiedzającego nas kraju zrobiliśmy plakaty ukazujące nasze najlepsze wspomnienia oraz czego nauczył nas ten wspólnie spędzony czas. Atmosfera była tak przyjazna, że wydawałoby się, że znamy się wszyscy o wiele dłużej niż 72 godziny. Aby jak najlepiej zapamiętać te cudowne 3 dni popołudnie spędziliśmy w restauracji ‘’Chałupa’’ na wspólnym obiedzie z Dyrekcją i nauczycielami z IV LO oraz ze wszystkimi uczestnikami wizyty. Przy żadnym stoliku nie było słychać ciszy. Polska grupa siedząca obok Łotwy oraz Hiszpani zaczerpnęła trochę lekcji hiszpańskiego, którą na pewno zapamiętamy. Bo jak lepiej się uczyć języka jak nie przez rozmowę, a co dopiero z rodzimymi rozmówcami? Na koniec każdy z uczestników otrzymał certyfikaty, co zdecydowanie podniosło rangę wizyty. Nadeszły ostatnie minuty naszego spotkania, ze świadomością, że nie spotkamy się jak zwykle rano przed hotelem, aby przeżyć razem nowy dzień. Pożegnania bywają trudne. Doświadczenie jakie wszyscy zdobyliśmy pod względem łamania barier językowych, jak i zdolność nawiązywania nowych znajomości i poznawania kultur i obyczajów, jest największą wartością dodaną tej wizyty. Zaś chwile spędzone razem z naszymi zagranicznymi koleżankami i kolegami będą dla nas pięknym wspomnieniem.

received 805061104248012

Szczególne podziękowania kierujemy dla:

  • Pani Moniki Grzesiuk z Fundacji Szczecin_ LAB
  • Pana Mecenasa Rafała Malujdy
  • Technoparku Pomerania
  • Asseco Data Systems, Szczecin Polska
  • Dyrekcji oraz nauczycieli z IV Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie

EDB 2022006

Koordynator projektu
Iwona Szybowicz
i uczniowie z IV LO biorący udział w wizycie.