slogan


Aktualności

W konflikcie pomoże mediator

logo projektu 2022 23

Od października ubiegłego roku działa wśród nas grupa mediatorów rówieśniczych. Są to:
Emilia Borysiak, klasa 3 c
Marianna Ciurzyńska, klasa 3 c
Antoni Pachuta, klasa 3a
Jakub Szopiak, klasa 3b
Julia Wiśniewska, klasa 2a
W tym roku szkolnym skład grupy uległ zmianie. Do mediatorów dołączyli, prosto po szkoleniu
Sądzie Okręgowym, uczniowie klasy 1c:
Malwina Głowacka
Aneta Lipczyńska
Piotr Kaczmarek

mediacje 2022001

Zrezygnował natomiast Jakub Szopiak. Bardzo dziękujemy Jakubowi za zaangażowanie i poświęcony czas.
Szkolenie dla nowych mediatorów zorganizowała pani Edyta Borysiak, mediator stały przy Sądzie Okręgowym. Patronat nad przedsięwzięciem objął prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie Pan Maciej Strączyński. To już siódma edycja tego projektu. Co roku uczestniczą w nim, oprócz naszej szkoły, przedstawiciele różnych szczecińskich szkół: VILO, VIILO, VIII, ZCEMiP, Technikum Fryzjerskiego i szkół Delta. Naszym uczniom bardzo się ono podobało.
„Na szkoleniu mediatorskim dowiedziałem się wielu nowych rzeczy. Wcześniej nie wiedziałem, że mediator nie może podać gotowego rozwiązania tylko osobom skłóconym pomóc dojść do rozwiązania. I choćby niewiadomo jak widział, że ktoś jest przez ten konflikt pokrzywdzony, nie może stanąć po jego stronie. Na szkoleniu poznałem wielu nowych kolegów i koleżanek z którymi mamy grupą na Messenger, gdzie możemy siebie pytać gdy czegoś nie wiemy. Na pewno to przeżycie przyda mi się w dorosłym życiu”
Piotr Kaczmarek kl. 1c
„Na szkoleniu mediacji rówieśniczej dowiedziałam się bardzo wielu przydatnych mi informacji na temat pomagania innym. Z pewnością przy każdej możliwej okazji będę wykorzystywała wiedzę, która właśnie tam zdobyłam”
Malwina Głowacka kl.1c
„Na kursie mediacji rówieśniczej panowała bardzo miła atmosfera. Poznałam wielu przyjaznych mi rówieśników i nie tylko. Uważam, że wiedza, którą nabyłam na tym szkoleniu na pewno przyda mi się w życiu codziennym. Z wielką chęcią powtórzyłabym to wszystko jeszcze raz”
Aneta Lipczyńska kl.1c
Mediacja jest alternatywną metodą dla tradycyjnych sposobów rozstrzygania sporów. To dobrowolny i poufny proces, w którym fachowo przygotowana osoba pomaga skonfliktowanym osobom poradzić sobie samodzielnie z konfliktem.
Mediator nie ocenia, jest bezstronny, niezależny i zachowuje pełną poufność - macie gwarancję, że to, co zostanie przedyskutowane podczas mediacji poza nią nie wyjdzie. Dba on o interesy obu stron. Mediator rówieśniczy pomaga dojść skonfliktowanym stronom do satysfakcjonującego dla nich porozumienia. Sporu nie rozstrzyga dyrektor, pedagog ani żaden inny nauczyciel.
W ostatnim tygodniu listopada, w ramach promocji mediacji, nasi mediatorzy odwiedzają klasy pierwsze.