15 Finalistów Olimpiady Projektów Społecznych Zwolnieni z Teorii w naszej szkole!

15 Finalistów Olimpiady Projektów Społecznych Zwolnieni z Teorii w naszej szkole!

Świat podobno należy do tych, którzy go biorą! Ta myśl przewodnia edukacji w Czwórce jest wciąż aktualna i można by rzec - nasz patron, Bolesław Prus idzie z duchem czasu. Po raz kolejny uczniowie podjęli wyzwanie. Przez cały rok szkolny walczyli o zrealizowanie projektów społecznych, by… poprawić, ulepszyć, zmodernizować rzeczywistość wokół nas. Najwytrwalsi dobiegli do mety… i zdobyli międzynarodowe certyfikaty zarządzania projektami społecznymi. Wśród finalistów mamy magiczną, szczęśliwą piętnastkę:

Z klasy 1d:

 • Marcelina Konieczna
 • Aleksandra Kowalewska
 • Dagmara Lemirska
 • Joanna Nowicka 

Z klasy 1a

 • Patrycja Zabawa
 • Karina Swatowska

Autorki projektu napisały o nim tak: 

Akcja Złote Lata

Nasz projekt to inicjatywa skupiająca się na wsparciu osób starszych zamieszkujących domy opieki. Ma na celu pomoc seniorom w rozwoju intelektualno-informatycznym, poprzez stworzenie przyjaznego środowiska, w którym integracja z młodszym pokoleniem, eksploracja nowoczesnej technologii, spacery oraz gry interaktywne stanowią kluczowe elementy. 

Z klasy 1d

 • Magdalena Niewierkiewicz 
 • Piotr Szpakowski 

Ci młodzi ludzie postanowili zrobić projekt, którego cel ujęli tak:

Prawo Żywności

Rozmawianie z młodymi ludźmi (szkoły podstawowe) o konsekwencjach marnowania żywności oraz tworzenie różnych akcji charytatywnych o tej tematyce. Gospodarstwa domowe, do których zaliczamy również szkoły, marnują 60% żywności. Na naszym projekcie skorzystają uczniowie oraz środowisko.

Z klasy 3a

 • Wiktoria Swatowska
 • Natalia Jaworska
 • Karolina Paszkiewicz

Z klasy 2e

 • Jagoda Mocarska

O swojej inicjatywie nasze uczennice piszą tak:

nie-dopasowani

Jesteśmy grupą uczennic, które zainteresowały się problemem dotyczącym osób z niepełnosprawnościami w życiu codziennym. W naszym projekcie mamy zamiar zdiagnozować problem na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród  pedagogów , uczniów i rodziców, którzy uczęszczają i pracują w szkołach specjalnych. Mamy zamiar nakreślić problem braku wiedzy i obaw przed niepełnosprawnością. Chcemy uświadomić społeczeństwo, że  niepełnosprawność nie jest końcem świata…

Z klasy 3b

 • Emila Wawreńczuk
 • Joanna Leśniewicz
 • Patrycja Różalska

Autorki projektu piszą o nim tak:

FEEL BETTER

Problem społeczny, który poruszamy w naszym projekcie, dotyczy młodzieży, a szczególnie uczniów uczęszczających do siódmych oraz ósmych klas szkół podstawowych. Egzaminy ósmoklasisty oraz wybór nowej szkoły wiąże się dla wielu młodych ludzi z ogromną dawką stresu i emocji. Planujemy zorganizować spotkanie z beneficjentami oraz regularnie udostępniać treści związane z tym tematem w mediach społecznościowych. We współpracy ze specjalistą, ale również korzystając z naszego doświadczenia, ponieważ same przechodziłyśmy ten etap, nasi beneficjenci poznają sposoby na radzenie sobie ze stresem oraz związanymi z tym problemami i trudnościami.

Można tylko dodać: sapere aude i działaj! Bezcenne umiejętności, jakie nabywa się podczas realizacji projektu to prawdziwe okno na świat: współdziałanie w grupie, sztuka komunikacji, trening argumentacji i logistyka działań. A jeśli dodamy jeszcze poszukiwanie partnerów projektu - można by powiedzieć, że jesteśmy gotowi do zarządzania! 

Wszystkim finalistom GRATULUJEMY!

Copyright 2022 IV Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie