Złote Szkoły NBP

Nasza szkoła przystąpiła do IV edycji programu Złote Szkoły Narodowego Banku Polskiego. Temat tegorocznej edycji to: Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna. Została utworzona Drużyna Ambasadorów Wiedzy Ekonomicznej, którą reprezentują nauczyciele i uczniowie IV LO. Współczesna szkoła musi być blisko życia, powinna funkcjonalizować wiedzę i doskonalić kompetencje przyszłości. Właśnie dlatego stawiamy na działania projektowe. A wiedza ekonomiczna to sprawne zarządzanie finansami, która stanowi fundamentalną bazę do funkcjonowania w dorosłości. Nasze liceum wychodzi zatem ze szkolnej ławki… do życia!

Zgodnie z założeniami programu Złotych Szkół NBP zadaniem Ambasadorów jest zdobycie wiedzy na temat historii polskiego złotego oraz funkcji emisyjnej NBP i przekazania jej uczniom naszej szkoły w trzech zadaniach:

1. Lekcji interdyscyplinarnej
  2. Warsztatów
  3. Debaty

Nasz pomysł na realizację zadań to:

• Przeprowadzenie lekcji podstaw przedsiębiorczości w klasach drugich na temat Narodowy Bank Polski i jego funkcja emisyjna.
  • Przeprowadzenie lekcji informatyki w klasach pierwszych na temat Polski złoty wczoraj i dziś, czyli co warto wiedzieć o pieniądzu. Symulacyjna gra online.
  • Przeprowadzenie warsztatów w klasach drugich i trzecich pt. Licytacja ekonomiczna.
  • Tydzień ekonomii w Czwórce – konkurs na plakat.
  • Podsumowaniem naszych zadań będzie debata - Teleturniej Postaw na Milion, w której wystąpią reprezentanci klas z najwyższą liczbą punktów uzyskanych w warsztacie Licytacja ekonomiczna. W tym roku finał odbędzie się w gościnnych murach Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej w Szczecinie.
  • Wykład przedstawiciela Uniwersytetu Szczecińskiego.

Realizacja działań:

• Lekcja podstaw przedsiębiorczości – od 30 stycznia do 2 lutego 2024 (klasy 2a, 2b, 2c, 2d, 2e, 3a, 3b, 3c, 3d)
  • Lekcje informatyki - od 5 lutego do 9 lutego 2024 (klasy 1a, 1b, 1c, 1d, 1e, 1f)

Warsztaty uczniowski Ruletka ekonomiczna:

• Klasa II A – 6 lutego (poniedziałek)
  • Klasa II B – 6 lutego (poniedziałek)
  • Klasa II C – 7 lutego (wtorek)
  • Klasa II D - 7 lutego (wtorek)
  • Klasa II E - 7 lutego (wtorek)

Tydzień ekonomii w Czwórce – konkurs na plakat – od 19 lutego do 23 lutego na lekcjach wychowawczych w klasach 1, 2 i 3 zostanie zorganizowany konkurs na plakat dla uczniów na temat 100 lat Polskiego Złotego. Autorzy najlepszych plakatów otrzymają nagrody, a z ich prac zostanie zorganizowana wystawa. Rozstrzygnięcie konkursu 27 lutego 2024.

Debata – 1 marca o godz. 10.00 na Auli Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej w Szczecinie zostanie przeprowadzona debata - Teleturniej Postaw na Milion przy udziale klas drugich i trzecich. Uwieńczeniem debaty będzie wykład pracownika naukowego US związany z tematem IV edycji Złotych Szkół NBP.

Z naszych działań zostanie przygotowana dokumentacja w postaci filmów, zdjęć, materiałów dydaktycznych, która będzie stanowiła podstawę do rywalizacji naszej szkoły o tytuł Złotej Szkoły NBP.

Drużyna Ambasadorów Wiedzy Ekonomicznej:

• Alicja Sulima - nauczyciel podstaw przedsiębiorczości
  • Agnieszka Ratajczak – nauczyciel informatyki i podstaw przedsiębiorczości