EDUKACJA - INTEGRACJA

EDUKACJA - INTEGRACJA

20230905_120650.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sześciodniowy obóz w Moryniu, oparty na programie z edukacji dla bezpieczeństwa pozwolił nam  w pierwszym tygodniu września 2023 r. nie tylko poznać nasze słabe i mocne strony, ale również przygotował nas do podejmowania prawidłowych reakcji w sytuacjach niebezpiecznych. Udział  w obozie  nauczył nas wiele bardzo przydatnych rzeczy dzięki niemu jesteśmy w stanie udzielić pierwszej pomocy przed medycznej, dokonać rozpoznania stanu poszkodowanego, a w szczególności tego czy do czasu przyjazdu odpowiednich służb udzielić mu pomocy i w jakim zakresie. Dzięki udziałowi w obozie potrafimy stwierdzić czy osoba jest przytomna, jaki ma puls oraz czy oddycha oraz w jaki sposób ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Wiemy tez jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u niemowląt, dzieci oraz dorosłych. Ponadto nauczyliśmy się jak zareagować w razie powodzi, pożaru, ewakuacji oraz ataku terrorystycznego, a także jak zabezpieczyć miejsce wypadku. Udoskonaliliśmy wiedzę na temat znaków informacyjnych, ostrzegawczych, drogowych, ewakuacyjnych, zakazu oraz nakazu. Odwiedziło nas wielu fachowców, którzy są pasjonatami swoich zawodów, a także poprzez gry i zabawę uświadomili nam jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas każdego dnia. 

Według uczniów klas pierwszych każde przeprowadzone zajęcia były wyjątkowo interesujące, jednakże najbardziej podobały nam się: symulacja zdarzenia masowego podczas ewakuacji, kurs o tematyce skażeń i tego jak mamy postępować w stanie takiego zagrożenia oraz ćwiczenia dzięki którym wiemy jak zachowywać się podczas wypadków spowodowanych na wodzie. Równie fantastyczne były zajęcia na strzelnicy gdzie liczyły się precyzja oraz szybkość podejmowania decyzji. 

Realizacja programu EDB była dla nas również integracją, dzięki czemu mogliśmy zawrzeć nowe znajomości na całe szkolne oraz te najcenniejsze, najprawdopodobniej dalsze życie. Mogliśmy poznać się jako cała grupa pierwszoklasistów i dzięki temu łatwiej było nam przyjść do szkoły w pierwszy dzień lekcyjny. Odkryliśmy jak wiele mamy wspólnych zainteresowań, a także jak bardzo jesteśmy różni dzięki czemu możemy wymieniać się doświadczeniami. Była to dla nas okazja do spotkania z naszymi wychowawcami oraz absolwentami szkoły dzięki czemu dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat szkoły, panujących zwyczajów, a także nauczycielach uczących w naszym IV LO. 

 Nina Karut kl. I E 
Maja Blumensztajn kl. I A 

Copyright 2022 IV Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie