Kino na temat – literatura na ekranie

Kino na temat – literatura na ekranie

 

16 października klasy 3 i 4 naszej szkoły wybrały się do kina na film "Chłopi", reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana, czyli na współczesną adaptację powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem.

Nie tylko mieliśmy okazję ujrzeć ciekawie zilustrowaną i zinterpretowaną książkę naszego polskiego Noblisty, poruszającą wiele aktualnych problemów, ale także prawdziwe arcydzieło pod względem wizualnym.

Film zaskakuje pięknymi kadrami, kolorami, a także ukazaniem wielu dzieł z okresu Młodej Polski, których wychwycenie w trakcie filmu sprawia wiele frajdy.
Na uznanie zdecydowanie zasługuje fakt, że obraz nie został wygenerowany komputerowo, tylko namalowany. Uważam, że na filmie znakomicie bawić się będzie przeciętny odbiorca jaki i koneser sztuki, ale do tego jeszcze wrócę.

Historia ukazana została z bardzo ciekawej perspektywy - na pierwszy plan wysuwa się postać Jagny. Została ona przedstawiona jako piękna, młoda kobieta,
która oczekuje od życia czegoś więcej niż jest w stanie jej zaoferować życie na wsi. Moim zdaniem jest to opowieść podkreślająca problem odmienności, dostosowywania się grupie, socjalizacji, uprzedmiotowienia kobiet, patriarchatu oraz zagrożenia wynikającego z ulegania mechanizmom grupowym.

Filmowa adaptacja powieści moim zdaniem została dostosowana do "netflixowskiego" odbiorcy, czyli znacznie uproszczona oraz podkreślająca tematy i problemy aktualnie popularne wśród społeczeństwa. Dzięki temu historia ta jest bardziej przystępna, nie porównując nawet do przeczytania całego utworu obfitego w staropolszczyznę,
która dla wielu jest obecnie zupełnie obca.

Film niesamowicie spodobał się mi oraz moim koleżankom i kolegom. Po seansie można było usłyszeć wiele spekulacji o dalszym ciągu historii oraz deklaracje o faktycznym przeczytaniu oryginalnego dzieła Reymonta.

Emilia Borysiak klasa 4c

Chlopi.jpg

Copyright 2022 IV Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie