Klasa 3D o profilu społeczno-prawnym na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu Politechniki Morskiej
Dnia 27 marca 2025 roku dzięki staraniom profesora Waldemara Hejzy klasa 3D o profilu społeczno-prawnym miała okazję zwiedzić Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu Politechniki Morskiej. Wyjście było doskonałą okazją do zapoznania się z programem nauczania studentów tej uczelni.
Po dotarciu na miejsce uczniowie zostali podzieleni na dwie mniejsze grupy. Wszyscy mieli szansę zwiedzić cztery pracownie laboratoryjne. Pierwszą z nich było Laboratorium Towaroznawstwa, gdzie omówiono drewno pokładowe oraz najważniejsze rodzaje ładunków. Przeprowadzone zostały rozmaite eksperymenty i badania, które przybliżyły uczniom funkcjonalność tego sektora. Następnie klasa poznała Laboratorium Ruchu Drogowego, w którym zostało pokazane, w jaki sposób monitorować i zarządzać trasami dostawczymi. Przedstawiono programy komputerowe, które łączą użytkowników z kierowcą, ułatwiając sprawny transport towarów. W Laboratorium Telematyki znajdowało się urządzenie SIERZEGA, zaopatrzone w system pomiarowy POLISCAN, umożliwiające dokładną rejestrację wykroczeń drogowych. Omówione zostały także pomiar akustyczny, jak i programy do tworzenia danych. Wewnątrz Laboratorium Automatyzacji Procesów Logistyczno-Produkcyjnych opowiedziano o technologii robotów Arduino i przedstawiono ich działanie. Na obecnym tam stanowisku symulującym taśmę produkcyjną można było przeprowadzić doświadczenie sortowania towaru.
Warto było wyjść poza mury szkoły, aby zobaczyć, jak wyglądają zajęcia na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu oraz z czym mierzyć muszą się studenci Politechniki Morskiej. Najlepsze wrażenie na uczniach zrobiły zajęcia skupiające się na towaroznawstwie, zajęcia okazały się bardzo atrakcyjne i skupiły uwagę wszystkich słuchających. Osobiście uważam wycieczkę za interesujące doświadczenie, które nie tylko wzbogaciło nas o cenną wiedzę, ale i poszerzyło nasze horyzonty.
Zuzanna Malska, klasa 3d