Lekcje z Temidą – II edycja

Lekcje z Temidą – II edycja

court-hammer-books-judgment-law-concept.jpg

W połowie listopada tego roku szkolnego, wszystkie klasy pierwsze, miały przyjemność spotkania się ze studiującą w Warszawie prawo panią Katarzyną Siwek. Odbyło się to w ramach projektu Ministerstwa Sprawiedliwości „Lekcje z Temidą”, mającego na celu podnoszenie poziomu wiedzy prawnej wśród młodzieży.

W tym artykule dowiecie się o tym, jakich tematów podejmowała się prowadząca, o czym mówiła i jakie są moje subiektywne odczucia na temat spotkania.
Zaczęło się od wprowadzenia do tematu przewodniego. Było trochę o historii prawa, o tym jak i dlaczego powstało oraz czym się zajmuje. Została nam też przytoczone stare łacińskie prawo: Dura lex, sed lex. W tłumaczeniu znaczy to „Twarde prawo, ale prawo” – nieważne, jak surowe by prawo nie było, trzeba się do niego zastosować. Co ciekawe, pojawiły się także pojęcia kodeksu prawnego i cywilnego. Studentka wyjaśniła, że kupowanie "drogich" przedmiotów (np. biżuterii czy telefonu) wymaga zgody rodzica. Okazało się również, że każdy konsument ma prawo do reklamacji i – o dziwo - nie wymaga ona paragonu. Dowodem zakupu może być nagranie z kamery z danego czasu lub w przypadku płatności karty - zapis płatności na karcie. Następnie poruszony został temat oszustw w internecie. Pojawiły się pojęcia "deep web" oraz "dark net". Kolejnym punktem spotkania było hasło "Jak chronić się w internecie". W sieci nie da się być anonimowym, za wrzucone zdjęcia lub filmiki trzeba brać odpowiedzialność. Ważne jest by myśleć o konsekwencjach ich umieszczenia. Później prowadząca wyjaśniła jak postępować, kiedy jest się ofiarą oszustwa. Wyjaśniła także, na czym polega zawód prawnika. Następnie poruszony został temat stalkingu. Pojawiła się również "teoria rozbitych okien" zakładająca, że brak reakcji na łamanie mniej ważnych praw sprzyja wzrostowi przestępczości. Spotkanie pomogło uświadomić nam prawa, które nas dotyczą, jak również uwrażliwiło nas na niebezpieczeństwa internetu.
Podsumowując, spotkanie było ciekawe chociaż uważam, że niektóre elementy, takie jak objaśnianie aktów prawnych czy wyjaśnianie na czym polega prawo w innych krajach można byłoby pominąć.

Mikołaj Bazyliński klasa 1c

Copyright 2022 IV Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie