Polsko-Niemiecka wymiana we Wrocławiu

Polsko-Niemiecka wymiana we Wrocławiu

Logo PNWM PION RGB (do internetu) (z dopiskiem).jpg

W dniach 29.05-03.06 uczniowie naszej szkoły wraz z przyjaciółmi i nauczycielami z Oberschule Zum Dom w Lubece, pod opieką Pani prof. Agnieszki Markiewicz i Pani prof. Moniki Jacyny, wzięli udział w polsko-niemieckiej wymianie, która tym razem odbyła się we Wrocławiu.
Pierwszego dnia, po dotarciu na miejsce i zakwaterowaniu, odbyliśmy krótką wycieczkę po mieście, w trakcie której pobieżnie zapoznaliśmy się z topografią i zabytkami miasta. Gdy dołączyła do nas grupa z Niemiec, wzięliśmy wspólnie udział w zabawach integracyjnych i pokazach iluminacji świetlnych.
Następnego dnia z samego rana wybraliśmy się na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego - jednej z najbardziej interesujących pod względem turystycznym dzielnic miasta, wzięliśmy udział w grze terenowej, dzięki której poznaliśmy centrum miasta, jak i podziwialiśmy interesujące zbiory Muzeum Narodowego oraz jedną z największych muzealnych atrakcji Wrocławia czyli Muzeum Panoramy Racławickiej. Po kolacji i krótkim odpoczynku zorganizowaliśmy dla naszych gości lekcję tańca, podczas której nauczyliśmy ich tańczyć, znaną z pewnością nam wszystkim, Belgijkę. Jak się później okazało, spędzaliśmy razem czas w podobny sposób każdego wieczoru. 
Następnego dnia czekały na nas kolejne wizyty w interesujących miejscach. W Muzeum Pana Tadeusza mieliśmy przyjemność odbyć szybką powtórkę przed czekającymi nas
w przyszłości maturami w trakcie lekcji muzealnej i zapoznać się z historią i ciekawostkami związanymi z twórczością A. Mickiewicza. W Muzeum Historii Zajezdnia poznaliśmy historię miasta po roku 1945.
Czwartek zaczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Hydropolis, które ugościło nas wspaniałą wystawą wizualizującą znaczenie wody dla wszystkich stworzeń żyjących na naszej planecie. Ekspozycja pokazała nam jak ta substancja może być w rzeczywistości ciekawa, pomimo powszechności jej występowania we wszechświecie. W trakcie odwiedzin w Miejskim Muzeum Historycznym mieliśmy okazję dosłownie przejść przez różne okresy historii. Ostatnią atrakcją tego dnia była wystawa malarska impresjonistów, w której uczestnictwo pozwoliło nam na obcowanie z tym jakże imponującym i pięknym rodzajem malarstwa. Wieczór tego dnia urozmaiciło nam nie tylko wspólne odtańczenie Belgijki, ale i wspólne wyjście na pokaz fontann.
W trakcie ostatniego dnia zwiedzania podziwialiśmy atrakcje oferowane przez Wrocławskie Zoo. Odwiedziliśmy również Halę Stulecia i zapoznaliśmy się z jej historią. Mieliśmy także okazję zapoznania się z wystawą Pawilonu Czterech Kopuł, w trakcie którego zanurzyliśmy się w świat sztuki nowoczesnej, zdobiony miedzy innymi przez Witkacego, Władysława Hasiora lub Stanisława Dróżdża. Po kolacji odbyły się ostatnie zajęcia grupowe, w trakcie których podsumowaliśmy nasze doświadczenia. Jednakże te zajęcia różniły się od innych - panowała już posępniejsza atmosfera, ponieważ wszyscy myśleliśmy o czekającym nas jutro rozstaniu. 
Ostatniego dnia przyszedł czas na finalne pożegnania i uściski. Do Szczecina wróciliśmy około godziny 23. Przywieźliśmy ze sobą mnóstwo wspaniałych wspomnień, doświadczeń
i wiedzy. W trakcie wycieczki poznaliśmy wspaniałych ludzi, z którymi codziennie praktykowaliśmy posługiwanie się językiem angielskim. Poza tym odwiedziliśmy fascynujące miejsca
i naładowaliśmy baterie na ostatek roku szkolnego (może poza naszymi opiekunami ;) ). 

received_659435642683547.jpeg


Image.jpeg

Copyright 2022 IV Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie