Szachowe Mistrzostwa Szczecina Szkół Ponadpodstawowych

Szachowe Mistrzostwa Szczecina Szkół Ponadpodstawowych

20230413_141943.jpg

Dnia 13.04.23 między godziną 9.30 a 14.30 odbyły się XV Szachowe Mistrzostwa Szczecina szkół ponadpodstawowych. W całym wydarzeniu brało udział łącznie 18 placówek. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksander Zubko, Krystian Mizerakowski, Jakub Kurpiewski i Nikodem Kamza. Organizatorem Mistrzostw było XIII LO[1], które z tego co mi wiadomo było zwycięzcą większości poprzednich edycji.

Wraz z Anną Semeniuk udaliśmy się tam i czekaliśmy na rejestracje. W międzyczasie, mieliśmy czas na trening i powtórzenie debiutów[2]. Wszystko odbywało się w sali gimnastycznej, i choć może nie było zbyt wiele miejsca przy szachownicach i siedzieliśmy tam trochę na ścisk, tak reszta była dobrze zorganizowana. Przekąski, napoje i ogólnie przyjemna estetyka były miłym zaskoczeniem. Po rejestracji, przywitaniu się, omówieniu zasad i innych formalnościach, około 10.20 można było zacząć grać.

20230413_133612.jpg

Partie rozgrywane były tempem 10+5[3] co było lekką niedogodnością. Osobiście spodziewałem się 15+10, jednak jest to zrozumiałe, ponieważ łącznie miało się odbyć 7 rund, co mogłoby trwać za długo. Warto wspomnieć, że poziom zawodników był dość zróżnicowany. W większości byli to gracze bez kategorii, ewentualnie z V lub IV, ale było też paru z II czy I, a także jeden Mistrz FIDE (FM)[4]. Pierwszą rundę nasza szkoła zaczęła raczej kiepsko, wszystkie partie przegraliśmy, chociaż najdłużej walczył Aleksander Zubko, co powtarzało się później na przestrzeni całego turnieju. Nie traciliśmy jednak nadziei i graliśmy dalej. 2 runda była już lepsza, bo chociażby mi, pomimo przegranej pozycji udało się zastawić pułapkę w którą przeciwnik wpadł, i ostatecznie wygrałem. Rundy 3 i 4 podobnie, były dla nas raczej udane i zaczęliśmy piąć się w rankingu. Około piątej rundy zaczęło odzywać się zmęczenie i wypalenie już 2-3 godzinną grą w szachy. Co ciekawe, Jakub Kurpiewski, któremu w pierwszych 5 rundach nie szło idealnie, ostatnie 2 partie wygrał po mistrzowsku. Cała 7 runda była bardzo udana. Ja po około minucie gry postanowiłem wziąć remis, Jakub Kurpiewski wygrał, Krystian Mizerakowski po ciężkiej walce niestety przegrał, a Aleksander Zubko, mając zaledwie 40 sekund na zegarze gdy jego oponent ponad 7 minut, w piękny sposób pokonał przeciwnika co awansowało go do najlepszego z naszej czwórki.

Cały turniej wygrało XIII LO, które to reprezentował jedyny na sali gry FM. Nasza szkoła, jako że do rankingu liczy się jedynie wynik dwóch najlepszych zawodników, zdobyła 6,5pkt. Osobiście udało mi się zdobyć 3 punkty na 7 możliwych, co jeśli chodzi o pierwszy turniej w karierze uważam za sukces.

Muszę przyznać, że bardzo miło wspominam ten Międzyszkolny Turniej Szachowy. Miło jest spotkać się i pograć z ludźmi, którzy też zafascynowani są grą w szachy. Być może nie zajęliśmy bardzo wysokiego miejsca, ale i tak jesteśmy wszyscy zadowoleni z całego przedsięwzięcia. Z pewnością będę chciał wziąć udział kolejnej edycji Turnieju, aby godnie reprezentować naszą szkołę.

 

                                                                                                          Nikodem Kamza 1D

20230413_122601.jpg


[1] XIII liceum Ogólnokształcące w Szczecinie – jedna z najpopularniejszych i najlepszych szkół w Polsce, obecnie zajmuje 3 miejsce w rankingu najlepszych szkół ponadpodstawowych. Placówka znajduje się na ulicy Unisławy 26 w Szczecinie.

[2] Debiut – początkowa faza partii szachów.

[3] 10+5 – tempo rozgrywania partii. Zawodnicy mają początkowe 10 minut czasu na namysł a za każdy ruch zyskują dodatkowe 5 sekund.

[4] Mistrz FIDE/Mistrz Federacyjny – międzynarodowy tytuł przyznawany zawodnikom, którzy posiadają 2300 punków elo.

 

​​​​​​​

Copyright 2022 IV Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie