WYMIANA POLSKO – NIEMIECKA - SPOTKANIE W LUBECE 19 – 24 WRZEŚNIA 2024
19 września bieżącego roku trzynastoosobowa grupa uczniów naszej szkoły rozpoczęła drugą część swojej przygody związanej z polsko - niemiecką wymianą, która miała miejsce w Lubece. Oberschule zum Dom, jako gospodarz spotkania, przygotowało dla naszych uczniów wyjątkowo zróżnicowany plan zajęć, wśród których obok nauki i aktywności fizycznej znalazło się miejsce również na wspólne poznawanie historii, kultury oraz obyczajów charakterystycznych dla krajów naszego pochodzenia.
W dniu przyjazdu zostaliśmy oprowadzeni przez gospodarzy po najbardziej urokliwych zakątkach Lubeki, lecz charakter miasta i jego mieszkańców ukazał nam się dopiero następnego dnia, kiedy mieliśmy okazję uczestniczyć i wspierać niemieckich przyjaciół w dniu sztafety szkół średnich. Ten dzień, jak się okazało, jest celebrowany przez wszystkich mieszkańców tego pięknego miasta. Po obejrzeniu biegów zakończonych sukcesem uczniów OzD mieliśmy okazję w mniejszych grupach porozmawiać na temat sportowych preferencji w naszych krajach oraz sposobów celebracji wydarzeń sportowych przez kibiców.
Kolejny dzień przyniósł nam zdecydowanie najtrudniejszą lekcję tego wyjazdu. Rano całą grupą udaliśmy się na teren byłego obozu koncentracyjnego Neuengammer. Choć na miejscu nasze umysły były pełne przemyśleń odnośnie tego nieludzkiego miejsca, nie jestem w stanie słowami oddać tego, co przeżywa świadomy człowiek, będąc w tamtym okropnym miejscu.
Kolejny dzień pomógł nam nieco otrząsnąć się po doświadczeniach nabytych w trakcie wizyty w obozie koncentracyjnym. W spokojne niedzielne popołudnie zwiedzaliśmy miasto rodzinne Tomasza Manna, spacerując wąskimi uliczkami starego miasta trasą wytyczaną nam przez grę miejską, mającą przybliżyć nam dzieje i historie lubeckiej architektury. Dreszczyku emocji w trakcie tej aktywności dodawał fakt, że podzieleni na małe zespoły, rozwiązując zadania w grze, toczyliśmy między sobą drobną rywalizację na punkty.
Ostatnimi atrakcjami przewidzianymi dla nas w trakcie pobytu w Lubece były warsztaty w domu Willy’ego Brandta, w trakcie których mieliśmy okazję poznać biografię tego zasłużonego dla Europy kanclerza Niemiec, historię integracji europejskiej po 45 roku oraz korzyści. To spotkanie nauczyło nas, jak ważna rolę w naszym życiu odgrywa Unia Europejska oraz skłoniło nas do przemyśleń na temat naszej tożsamości jako obywateli, zarówno naszego państwa, kontynentu, jak i świata.
Cały wyjazd był dla nas niezwykłą przygodą, ale również lekcją historii i szacunku do drugiego człowieka. Uczestnictwo w wymianie pomogło nam poznać nową kulturę, podszkolić się w posługiwaniu językiem obcym, poszerzyło nasze horyzonty i pomogło osadzić się w międzynarodowej społeczności młodych ludzi, a kontakty i doświadczenie zdobyte w jego trakcie pozostaną z nami na lata.