Złote Szkoły NBP

Kto jak nie my? 

Walczymy o tytuł Złotej Szkoły NBP, czyli edukacja ekonomiczna w Czwórce!

Nasza szkoła już tradycyjnie przystąpiła do V edycji programu Złote Szkoły Narodowego Banku Polskiego. Temat tegorocznej edycji to: Cyberbezpieczne finanse. Została utworzona Drużyna Ambasadorów Wiedzy Ekonomicznej, którą reprezentują nauczyciele i uczniowie IV LO. Jesteśmy nowoczesną szkołą, która stara się przygotować naszą młodzież do funkcjonowania we współczesnym świecie, a cyberbezpieczne finanse stanowią jego kluczową rolę. Właśnie dlatego stawiamy na działania projektowe. Nasze liceum wychodzi zatem ze szkolnej ławki… do życia!

Zgodnie z założeniami programu Złotych Szkół NBP zadaniem Ambasadorów jest zdobycie wiedzy na temat cyberbezpiecznych finansów i przekazanie jej uczniom w czterech zadaniach:

  1. Lekcje
  2. Warsztaty
  3. Debata
  4. EduAkcja „Dziel się wiedzą!” - lekcje dla uczniów klas Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie, zajęcia dla Seniorów z Parafii Przemienienia Pańskiego w Szczecinie

Nasz pomysł na realizację zadań to:

1. Lekcje:

  • Przeprowadzenie lekcji podstaw przedsiębiorczości w klasach 2-3
  • Przeprowadzenie lekcji informatyki w klasach 1-3
  • Przeprowadzenie lekcji przez ambasadorów w klasach 2-3

2. Warsztaty

  • Przeprowadzenie warsztatów w formie gry edukacyjnej w klasach 2-3
  • Spotkanie z policjantami specjalizującymi się w zwalczaniu cyberprzestępczości

3. Debata:

  • Podsumowanie zadań

4. EduAkcja „Dziel się wiedzą!”:

  • Przeprowadzenie lekcji przez naszych ambasadorów dla uczniów klas Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie
  • Zajęcia dla Seniorów z Parafii Przemienienia Pańskiego w Szczecinie

Realizacja działań:

  • Lekcja podstaw przedsiębiorczości – od 24 do 28 lutego 2025 (klasy 2-3)
  • Lekcje informatyki - od 24 do 28 lutego 2025 (klasy 1-3)
  • Lekcje interaktywne prowadzone przez ambasadorów - od 24 do 28 lutego 2025 (klasy 2-3)
  • Warsztaty uczniowskie – od 3 do 7 marca 2025 (klasy 2-3)
  • EduAkcja „Dziel się wiedzą!” – lekcje w SP nr 8 – od 10 do 13 marca 2025 (klasy 8)
  • Debata – 14 marca o godz. 10.00

Z naszych działań zostanie przygotowana dokumentacja w postaci filmów, zdjęć, materiałów dydaktycznych, stanowiąca podstawę do rywalizacji naszej szkoły o tytuł Złotej Szkoły NBP.

Drużyna Ambasadorów Wiedzy Ekonomicznej:

Alicja Sulima - nauczyciel Pp i Biz

Agnieszka Ratajczak – nauczyciel informatyki, Pp i Biz

Amelia Grzyb - uczennica klasy III B

Nikola Grabska - uczennica klasy III B

Hanna Janowicz - uczennica klasy III C

Edgar Dolata – uczeń klasy III C

Paulina Stołecka - uczennica klasy III C

Karol Gierszal – uczeń klasy III C

Emil Maj - uczeń klasy III D

Jakub Kurpiewski – uczeń klasy III D

Matylda Czugalińska - uczennica klasy III E

Albert Jabłonowski – uczeń klasy III E

Grupa wspomagająca naszych ambasadorów:

Julia Glaubitz - uczennica klasy III C

Wiktor Jakimczyk – uczeń klasy III C

Maja Blumensztajn - uczennica klasy II A

Maja Barszcz - uczennica klasy II A

Laura Forlańska - uczennica klasy II C

Piotr Szpakowski – uczeń klasy II D

Magdalena Niewierkiewicz - uczennica klasy II D

Ignacy Szałek - uczeń klasy II D

Joanna Nowicka - uczennica klasy II D

Aleksandra Kowalewska - uczennica klasy II D

Juliana Zielińska - uczennica klasy II E

Jan Tarnowski – uczeń klasy II C

Marta Klepajczuk - uczennica klasy II E

Lekcje ekonomii zostały przeprowadzone w klasach: 1a, 2a, 2b, 2c, 2d, 2e, 2f, 3a, 3b, 3c, 3d, 3e w terminie od 20 do 28 lutego 2025. Łącznie w lekcji uczestniczyło w klasie pierwszej – 22 uczniów, w klasach drugich – 183 uczniów i w klasach trzecich - 155 uczniów. Ogólnie w lekcjach wzięło udział 350 uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego  w Szczecinie w terminie od 20-28 lutego 2025. Grupa ambasadorów opracowała scenariusz lekcji i materiały do przeprowadzenia zajęć.

Warsztat

Młodzież aktywnie uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez ambasadorów. Uczniowie nie tylko mieli okazję popisać się wiedzą i umiejętnościami nabytymi na wcześniejszych lekcjach, ale również mogli w praktyczny sposób je wykorzystać. Prowadzący zajęcia prezentowali wysoki poziom merytoryczny i w sposób bardzo atrakcyjny przedstawili go swoim kolegom i koleżankom.

Debata

14 marca 2025 o godzinie 10.00 w auli Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, al. Piastów 45 w Szczecinie odbyła się debata w ramach programu Złote Szkoły NBP,  która miała formę turnieju inspirowanego "Awanturą o kasę" (teleturnieju telewizyjnego).  Została ona objęta patronatem Jego Magnificencji prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Termana, Rektora Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Było to duże wydarzenie w którym uczestniczyli zaproszeni goście, młodzież klas 1-3 i nauczyciele  IV Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Łącznie w wydarzeniu uczestniczyło 260 osób. Spotkanie rozpoczęło się wykładami policjantów: Pana Podkom. Damiana Orlika – Specjalista Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie oraz Pana Kom. Krzysztofa Ardowskiego – p.o. Naczelnika Wydziału Kryminalnego, Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości na temat Cyberbezpieczeństwa. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, wzbudzało dużo emocji wśród publiczności, poruszyło element  konstruktywnej, zdrowej rywalizacji pomiędzy uczestnikami debaty.

EduAkcja

Eduakcja odbyła się w dwóch turach: dla uczniów klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie oraz seniorów z parafii Przemienienia Pańskiego. Zajęcia w szkole podstawowej odbyły się 11 i 12 marca 2025, w których uczestniczyły dwie klasy 8, łącznie 52 osoby. Była to jedna godzina lekcyjna dla każdej klasy. Prowadzący: Paulina Stołecka, Hanna Janowicz. Zajęcia dla seniorów odbyły się 17 marca 2025 w Sali konferencyjnej plebanii, na które seniorzy zostali zaproszeni przez księdza w czasie niedzielnej mszy w ramach ogłoszeń parafialnych. Zajęcia trwały  60 minut, wzięło udział 6 seniorów. Prowadzącymi byli Jakub Kurpiewski, Karol Gierszal. Oba zespoły prowadzących wspomagali uczniowie klas drugich i trzecich. Ambasadorzy przygotowali na podstawie prezentacji teoretyczny materiał wprowadzający oraz ćwiczenia praktyczne. Z relacji uczestników można wyciągnąć wnioski, że prowadzone lekcje przez ambasadorów Złotych Szkół NBP zostały bardzo dobrze odebrane. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach, które uzmysłowiły im jak ważne jest bezpieczeństwo cyfrowe.

Fotorelacja z działań projektowych Złote Szkoły NBP w IV LO

Copyright 2022 IV Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie