Erasmus+ Responsible Digital Natives Czwórka w Chorwacji

W dniach od 16-20 stycznia 2023 roku wybrałyśmy się w podróż do Chorwacji w ramach projektu Erasmus+ Responsible Digital Natives. Zatrzymałyśmy się w Miasteczku Marija Bistrica, umieszczonym w północnej części kraju. Tuż po podróży miałyśmy przyjemność zwiedzić miasteczko i spróbować jedzenia w chorwackiej restauracji. Pierwszego dnia projektu (17.01) wyruszyliśmy razem do Zagrzebia, stolicy Chorwacji. Odwiedziliśmy Zicer, centrum wspierające małe przedsiębiorstwa i dające im możliwość rozwoju. Poznałyśmy dwie z firm, które znajdują się pod opieką Zicer, zaciekawiły nas one swoim pomysłem i zaangażowaniem we własne projekty. Następnym miejscem, które odwiedziłyśmy tego dnia było muzeum Nikoli Tesli. Doświadczyłyśmy bardzo ciekawych zajęć o tematyce bezprzewodowego przewodzenia prądu. Wkrótce potem spędziłyśmy czas wolny w centrum Zagrzebia.

Drugiego dnia (18.01), poznaliśmy bliżej innych uczestników programu podczas zajęć szkolnych w Zlatar Bistrici. Na samym początku dnia zostaliśmy oprowadzeni po szkole, która zrobiła na nas duże wrażenie. Następnie zostaliśmy dobrani w grupy między krajowe i w tych właśnie grupach pracowaliśmy na zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w Internecie. Dowiedzieliśmy się, jak zapobiegać przemocy w sieci, w jaki sposób czyścić swoje urządzenia mobilne z cyber-śmieci oraz nauczono nas również kilku podstawowych wyrażeń i słów w języku chorwackim. Po zakończeniu zajęć w szkole odwiedziliśmy Muzeum Neandertalczyka w Krapinie.

Trzeci dzień (19.01), zaczęłyśmy od udziału w warsztatach z dziedziny fizyki. Mimo, że żadna z nas nie interesuje się na co dzień tą tematyką, to zajęcia były dla nas bardzo ekscytujące i ciekawe. Po zakończonych warsztatach uczyłyśmy się śpiewać tradycyjną chorwacką piosenkę pod tytułem „Lepe ti je Zagorje zelene”. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Kolejnymi aktywnościami było robienie tradycyjnego chorwackiego sera, smakiem przypominała polski twaróg. Razem z uczestnikami wyjazdu z Hiszpanii wykonaliśmy plakat, były one podsumowaniem całego wyjazdu.

Naszą wizytę zakończyliśmy otrzymaniem certyfikatów i wspólnym obiadem. Cały wyjazd był bardzo ciekawym przeżyciem. Wróciłyśmy zadowolone z podróży i bogatsze w nowe doświadczenia. Znalazłyśmy nowych znajomych z innych krajów, doświadczyłyśmy chorwackiej kultury i bardzo dobrze się bawiłyśmy.

Laura Lubowińska, Adriana Kondraciuk, Nela Sztadilów i Martyna Szajek